Samochody ciężarowe, z racji ich zwiększonej budowy, a także niezwykle intensywnej eksploatacji, powinny być regularnie sprawdzane pod kątem sprawności i bezpieczeństwa jazdy. Kluczową kwestią jest zwłaszcza ciśnienie w oponach samochodów ciężarowych.

Jakie ciśnienie w oponach ciężarowych?

Podczas pokonywania setek kilometrów opony poddawane są ogromnym przeciążeniom. Ważne jest więc to, aby były one odpowiednio przygotowane do jazdy. Tylko wtedy możemy być pewni, że nasza ciężarówka spełni swoje zadania.

W jaki sposób sprawdzić, jakie ciśnienie powinny posiadać opony ciężarowe? Jego wartość bardzo często jest umieszczana na drzwiach samochodów bądź na klapie wlewu paliwa, za pomocą specjalnej naklejki. Informację tę znajdziemy również w dokumentacji. Jeżeli jednak tych danych nie posiadamy, możemy skorzystać ze specjalnych tabel ciśnień, publikowanych chociażby na stronach związanych z motoryzacją.

Dlaczego ciśnienie jest takie ważne?

Odpowiednie ciśnienia w oponach ciężarowych są niezwykle istotne. Wpływają bowiem na szereg kluczowych kwestii, które mają bezpośredni wpływ na jazdę. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

  1. Oszczędność paliwa. Jak wykazują badania, nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponie ciężarowej zwiększa użycia paliwa nawet do 0,5 litra na 100 kilometrów. Biorąc pod uwagę tysiące kilometrów pokonywanych przez samochody ciężarowe, łatwo zdać sobie sprawę, z jakimi wiąże się to kosztami.
  2. Wytrzymałość opon. Należy pamiętać także o tym, że zbyt niskie ciśnienie w oponach może doprowadzić do szybszego zużycia się ogumienia. Poddawane jest ono bowiem większym przeciążeniom, które związane są także ze zwiększoną temperaturą.
  3. Bezpieczeństwo jazdy. Wytrzymałość opon nierozerwalnie związana jest z kwestiami sprawnej jazdy. Nieprawidłowe ciśnienie może bowiem doprowadzić do pęknięcia ogumienia, a także jego rozerwania. Ma wpływ także na drogę hamowania i stabilność pojazdu.


Istotne kontrole

Wszystko to sprawia, że niezwykle istotne jest przeprowadzanie systematycznych kontroli ciśnienia w oponach samochodów ciężarowych. Ich stan możemy sprawdzić za pomocą specjalnego czujnika powietrza bądź korzystając z oferty naszego zakładu.

Gdy ciśnienie jest zbyt małe, konieczne jest dopompowanie kół. Jeżeli chcemy zrobić to na własną rękę, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:
  • pompowanie opon musi odbywać się tylko przy użyciu specjalnej klatki bezpieczeństwa,
  • należy przeprowadzać kontrolę wytrzymałości opony poprzez dopompowanie jej o 0,5 atmosfery ponad limit,
  • wszystkie czynności wykonujmy w odpowiedniej odległości od opony,
  • jeżeli opona posiada jakieś uszkodzenia, należy skonsultować się ze specjalistą,
  • należy używać wyłącznie atestowanych urządzeń.


Kwestie ciśnieniowe są więc niezwykle ważne dla każdego samochodu ciężarowego. Co więcej, mają wpływ również na sprawność i bezpieczeństwo różnego rodzaju naczep i przyczep. Wszystko to sprawia, że nie powinniśmy bagatelizować tej sprawy.

Mobilny
Serwis
opon

Natychmiastowa pomoc:
511 104 104
(w godz pracy 7-18)

Nasza
siedziba

ul. Kościuszki 70,     501 308 990
42-350 Koziegłowy,      530 430 430